Wyniki turnieju szachowego – Galeria Pestka 26.10.2013 r.

W dniu 26 października 2013 r. w Galerii PESTKA w Poznaniu, przy Al. Solidarności 47, rozegrane zostały trzy Turnieje Szachowe: dla Dzieci do lat 12, dzieci i młodzieży od lat 13 do 18 oraz dla osób dorosłych.

W dniu tym Galeria PESTKA zorganizowała Dzień Seniora z wieloma atrakcjami właśnie dla seniorów. Ponieważ jednak seniorom wielokrotnie towarzyszą dzieci i młodzież, organizatorzy postanowili święto seniorów wzbogacić również o atrakcje dla dzieci i młodzieży. Jedną z nich była możliwość udziału w turniejach szachowych.

O godz. 11:00 rozpoczęły się trzy turnieje szachowe organizowane wspólnie przez Galerię PESTKA i Sekcję Szachową najlepszego klubu szachowego Wielkopolski AZS Politechnika Poznań.

Turnieje rozegrane zostały na I piętrze Galerii, w otoczeniu sklepów i przy obecności dziesiątek rodziców i opiekunów dzieci oraz kibiców – gości Galerii PESTKA. Była już czwarta impreza szachowa organizowana w tej galerii handlowej. I tym razem z rekordową frekwencją – łącznie udział wzięło 83 uczestników!

Wszystkie turnieje rozegrane zostały systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 7 rund i z tempem gry po 15 minut na partię dla zawodnika.

TURNIEJ „A”: dla dzieci do lat 12-tu – udział wzięło 53 uczestników, w tym aż 15 dziewczynek, które spisały się bardzo dobrze. Faworytem turnieju był czołowy junior Poznania w tej kategorii wiekowej Mikołaj Nowak z UKS Polan Poznań, który swoją bardzo dobrą grą i dyspozycją w tym dniu, potwierdził to, wygrywając wszystkie partie i pewnie zajmując I m-ce..

II m-ce, z dorobkiem 6 pkt.,  zajęła najlepsza zawodniczka turnieju Agata Ullrich z UMKS Na Pięterku w Poznaniu, która przegrała tylko jedną partię – z Mikołajem. Agata rozegrała kolejny świetny turniej!

III miejsce w turnieju zajął Józef Bugajewski z UMKS Na Pięterku w Poznaniu zdobywając 5,5 pkt. Na V i VI miejscu turniej ukończyły kolejne zawodniczki: Florentyna Piotrowska i Katarzyna Steinke.

Najmłodszymi uczestnikami turnieju byli: Olgierd Tadych, Jakub Sokołowski i Jan Jankowski.

TURNIEJ „B”: dla dzieci i młodzieży od 13 do 18 lat zgromadził 14 uczestników, w tym 3 dziewczynki. W turnieju nie było zdecydowanego faworyta, jednak już od pierwszych rund swoją wysoką klasę potwierdził Krzysztof Raczyński z UKS Polan Poznań wygrywając jedna po drugiej wszystkie partie i w pełni zasłużenie zdobywając I miejsce.

Na drugim miejscu z dorobkiem 5,0 pkt. turniej ukończył Aleksander Kuś z klubu Lech WSUS Poznań.

II m-ce zajął Hubert Niemier z AZS Politechnika Poznań – zdobył 4,5 pkt.

Najlepszą zawodniczką turnieju była Maja Andrzejewska, która zajęła 8 m-ce.

TURNIEJ „C” dla bohaterów tego dnia w Galerii Pestka zgromadził na starcie 16 uczestników, w tym jednego juniora, którego gościnni seniorzy zaprosili do turnieju i … pozwolili mu go wygrać. Tomasz Kałużny z AZS Politechnika Poznań, po zaciętej rywalizacji, z dorobkiem 6,0 pkt. zajął samodzielne I m-ce.

II m-ce zajął Damian Bartkowiak z KS Korona Zakrzewo, wyprzedzając Marię Cholewa z AZS Politechnika Poznań – oboje z dorobkiem po 5,0 pkt.

Dla uczestników prowadzona była dodatkowa klasyfikacja drużynowa: każda drużyna dwu – osobowa składała się z seniora z grupy C oraz  juniora z grupy A lub B.