SZACHY SANDOMIERSKIE I ICH ARCHEOLOGICZNE TAJEMNICE – WYKŁAD 17.06.2023. W GENIUS LOCI

Szanowni Państwo!

W imieniu REZERWATU ARCHEOLOGICZNEGO GENIUS LOCI w POZNANIU, OSTRÓW TUMSKI ul. Ks. I. Posadzego 3 zapraszamy w dniu 17 czerwca 2023 r. (sobota) na godz. 11.30 wszystkich zainteresowanych historią szachów w Polsce i odkryciem najstarszych szachów polskich.

Wykład pt. „Szachy Sandomierskie i ich archeologiczne  tajemnice”. Wykład otwarty w formule hybrydowej (stacjonarnie oraz transmitowany on-line na fb rezerwatu: https://www.facebook.com/RezerwatArcheo/

Zabytki określane jako Szachy Sandomierskie odkryte zostały w 1962 roku, na Wzgórzu Św. Jakuba w Sandomierzu, są wiodącym tematem tegorocznych Europejskich Dni Archeologii. Pochodzą z XIII w. i obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, gdzie można je podziwiać na specjalnej wystawie. W Rezerwacie Archeologicznym Genius loci będzie można obejrzeć ich wierne kopie a nawet rozegrać nimi szachową partyjkę. Dlaczego są tak wyjątkowym zabytkiem? Nie wynika to z ich wymiernej wartości materialnej ale z racji absolutnej unikatowości tego zespołu w skali europejskiej. Liczą 29 sztuk, a więc brakuje jedynie 3 pionków do pełnego kompletu, a ich kształty uformowano w stylu arabskim. Co po latach wiemy o tym tajemniczym znalezisku i dlaczego to archeologia miała decydujące znaczenie w rozwikłaniu ich zagadki, opowie archeolog zajmująca się problematyką tego zespołu – dr Agnieszka Stempin.