MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY „SZACHIŚCI GRAJĄ DLA POLONII” – POZNAŃ 7.12.2013.

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY POZNAŃ 7 12 2013_WYNIKI

W dniu 7 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu rozegrany został, w ramach IV ogólnopolskiej Akcji Polskiego Związku Szachowego „Szachiści grają dla Polonii”, Mikołajkowy Turniej Szachowy dla Dzieci, Młodzieży  i Dorosłych.

Organizatorami tegorocznego turnieju byli:

- Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu

- Sekcja Szachowa AZS POLITECHNIKA Poznańska

W otwarciu Turnieju uczestniczyła Arcymistrzyni Hanna Ereńska – Barlo, która w imieniu  Komitetu Honorowego Turnieju serdecznie powitała wszystkich uczestników, przekazała życzenia powodzenia w rozgrywkach oraz uroczyście otworzyła tegoroczny Turniej.

W ramach Turnieju Mikołajkowego rozegrane zostały trzy oddzielne turnieje:

TURNIEJ „A”: dla dzieci do lat 12 – tu – w tym turnieju udział wzięło 38 uczestników, w tym 8 dziewczynek. Po zaciętej walce I m-ce zajął  Mikołaj Nowak (zdobył Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Łączności) ze 100% wynikiem 7 pkt. z 7 partii, pokonując najgroźniejszego przeciwnika Krzysztofa Raczyńskiego, zdobywcę 6 pkt. – obaj z klubu UKS Polan Poznań. III m-ce zajął Hubert Niemier z klubu AZS Politechnika Poznań zdobywając 5 pkt. Najlepszą zawodniczką była Maja Andrzejewska z UMKS Na Pięterku Poznań, która zajęła w Turnieju IX m-ce. Maja zdobyła Puchar ufundowany przez Panią Prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Turniej sędziowali: Hanna i Marek Zboroń. Rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim.

TURNIEJ „B”: dla dzieci i młodzieży od 13 – 18 lat – turniej zgromadził pięciu uczestników; pierwsze m-ce z wynikiem 3,5 pkt. z 4 partii zajął Aleksander Kuś z klubu Lech WSUS Poznań (zdobył Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Łączności). Kolejne miejsca zajęli Jakub Robaszkiewicz  z MKS Wicher Zbąszyń i Piotr Jelinek z UMKS Na Pięterku Poznań.

Turniej sędziował Paweł Staniszewski. Zawodnicy zagrali systemem „każdy z każdym”.
TURNIEJ „C”: dla dorosłych – startowało w nim 13 uczestników, a po zaciętej rywalizacji na szachownicach zwyciężył faworyt turnieju Kuba Miedziński (zdobył Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Łączności), przed Maciejem Przysieckim i jedyną zawodniczką tego turnieju Anną Czarnecką.

Turniej sędziował Paweł Staniszewski. Rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim.
Tempo gry we wszystkich turniejach: 15 minut na partię dla zawodnika.

Dodatkową klasyfikację „rodzinną” wygrali Maciej Przysiecki i Aleksander Kuś z Poznania.

Oprócz licznej grupy poznaniaków na Turniej przyjechały dzieci, młodzież i dorośli z różnych miast Wielkopolski.

Wszyscy uczestnicy turniejów otrzymali nagrody rzeczowe i upominki, w tym wiele książek ufundowanych przez Dom Wydawniczy  „REBIS” Sp. z o.o.

Ponadto fundatorami nagród byli: Pani Poseł Sidonia Jędrzejewska, firmy ORANGE Polska i „Nauka i zabawki” ,  oraz Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Klub Uczelniany AZS Politechnika Poznańska i Zespół Szkół Łączności w Poznaniu. Komputer szachowy dla uczestnika turnieju A przekazał Pan Krzysztof Szułczyński.

Nagrody uczestnikom wręczali Arcymistrzyni Hanna Ereńska – Barlo, Prezes KU AZS Politechnika Poznań Wojciech Weiss oraz Dyrektor Domu Polonii w Poznaniu Dariusz Łukaszewski.

Finał Akcji PZSzach „Szachiści grają dla Polonii” przeprowadzony zostanie w I połowie 2014 r. w Warszawie w gmachu Parlamentu. Będą w nim również uczestniczyli: najlepsza juniorka i najlepszy junior z poznańskiego turnieju – z grupy do lat 12 – tu, czyli Maja Andrzejewska i Mikołaj Nowak.

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji Polskiego Związku Szachowego zamieszczone zostanie na stronie internetowej http://szachiscigrajadlapolonii.pl/

Przed Turniejem oraz w trakcie Turnieju prezentowane były informacje dotyczące organizatorów i sponsorów Turnieju Mikołajkowego w Poznaniu, a także celu Akcji Polskiego Związku Szachowego.